Négy gyerekkönyvet is megjelentet a Magvető Könyvkiadó a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra: új kötettel jelentkezik Darvasi László, Ljudmila Ulickaja, Máté Angi és Szabó T. Anna is.
„Eddig is voltak mesék a Magvető kínálatában, gondoljunk csak Darvasi László Trapitijére vagy Lakatos István Dobozvárosára, ám szeretnénk erősíteni a kiadó gyerekirodalmi profilját” – mondta Turi Tímea szerkesztő az MTI-nek.
A Trapiti-történetek után Darvasi László a fiatalabb korosztály felé fordult a Pálcika, ha elindul című kötetében. A Koncz Tímea által illusztrált, 120 oldalas könyvben rövidebb történetek olvashatók Pálcikáról, aki útnak indul, hogy megismerje a világot. “Megszemélyesített tárgyakról olvashatunk Darvasi László kötetében, amelynek főhőse egy minimálisra redukált figura, egy pálcika” – mesélte a szerkesztő, hozzátéve, hogy az író a tőle megszokott kedélyességgel, humorral írta meg a történeteket, amelyekben ezúttal a tanulságokon van a hangsúly.
„A legnagyobb kérdés természetesen az, milyen pálcikának, milyen kicsinek lenni egy olyan világban, amelyben mindenki nagyobb, vastagabb” – magyarázta Turi Tímea. A kötetet április 11-én mutatják be a Marczibányi téri Művelődési Központban.
A megjelenés kapcsán a kiadó és a prae.hu művészeti portál gyerekrajz-pályázatot is hirdet, a Pálcika-történetekhez kapcsolódó mese-rajzokat április elsejéig várják a Magvető Kiadóba (1086 Budapest, Dankó u. 4-8.). A beküldők ajándék könyvcsomagot nyerhetnek Anna Gavalda, Darvasi László, Lakatos István, Parti Nagy Lajos, Szabó T. Anna, Tóth Krisztina és Varró Dániel korábbi köteteiből. A nyertesek az április 11-i könyvbemutatón vehetik át a jutalmukat.
Szintén áprilisban jelenik meg a népszerű orosz írónő, Ljudmila Ulickaja második mesekönyve magyar nyelven. A Történetek gyerekekről és felnőttekről című 56 oldalas könyvet ismét Lakatos István – a Lencsilány-történetek szerzője – rajzai színesítik. A szerkesztő elmondta, hogy Ulickaja történetei leginkább Móra Ferenc Kincskereső kisködmönjéhez hasonlíthatók.
„Nyomasztó világot ábrázol az írónő, de a sötétségen mindig átcsillan a humánum” – jegyezte meg Turi Tímea az 1940-es, 1950-es évek Szovjetuniójában játszódó történetekről. Kitért arra, hogy ez a könyv inkább az idősebb gyerekeknek szól, ugyanakkor a felnőttek sem fognak unatkozni rajta.
Szabó T. Anna költő, író Tatoktatok című kötete főleg nyelvpörgető mondókákat, dalokat, ritmikus rögtönzéseket tartalmaz, emellett néhány meseszerű történetet. A tárgyi világ mögött egy család mindennapjai bontakoznak ki, a költőnő könyvében a Weöres Sándor-i hagyományokat folytatja. A 96 oldalas kötetet Kárpáti Tibor a gyerekrajzok formavilágát idéző képei díszítik.
A Bródy Sándor-díjas Máté Angi, aki tavaly megkapta az IBBY Év gyermekkönyve díjat a Pagonynál megjelent Volt egyszer egy című könyvéért, ezúttal egy “uniszex” történettel jelentkezett – mondta Turi Tímea. A Kapitány és Narancshal című kötet egy parancsolgatós tengerészkapitányról szól, aki megunja a tengereket és partra száll barátjával, egy befőttesüvegben lakó, kicsi, narancssárga hallal. A kötetet az ismert illusztrátor, Rofusz Kinga rajzai színesítik.
A köteteket a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon mutatják be április 22-én mutatják be. Vendégek lesznek a négy új kötet szerzői és illusztrátorai, akikkel a Magvető és a Manó Könyvek standjánál dedikáláson is találkozhatnak az érdeklődők. A műsorvezető Szabó T. Anna lesz, zenél a Göncölszekér együttes.